نرخ سود علی الحساب متفاوت تعیین شده توسط بانک مرکزی در بخش های مختلف چگونه درنظر گرفته خواهد شد
.
اطلاعات کاربری
درباره ما
دوستان
خبرنامه
آخرین مطالب
لینکستان
دیگر موارد
آمار وب سایت

1-    نرخ سود علی الحساب متفاوت تعیین شده توسط بانک مرکزی در بخش های مختلف چگونه درنظر گرفته خواهد شد؟

وجود نرخ های متفاوت سود در بخش های مختلف، در راستای سیاست های کلی کشور و حمایت از بخش های خاص و توسعه کمی و کیفی آن ها صورت می گیرد. از آن جا که هدف از این بررسی، تعیین ترکیب بهینه تسهیلات اعطایی نظام بانکی کشور با در نظر گرفتن رویکرد تسهیم سود و زیان است، فرض می شود آنچه در تعیین این ترکیب مدنظر بانک ها قرار می گیرد حداکثر کردن سود و یا حداقل کردن ریسک حاصل از پرتفوی انتخابی است. بنابراین عملکرد سیستم بانکی کشور، فارغ از نرخ های سود      علی الحساب تعیین شده و صرفاً بر مبنای عقود اسلامی و رویکرد مشارکت در سود و زیان درنظر گرفته خواهد شد.

2-    سهمیه بندی بانک مرکزی چگونه درنظر گرفته خواهد شد؟

در این پژوهش، برای تعیین ترکیب بهینه تسهیلات از مدل مارکویتز که یک مدل برنامه ریزی خطی است استفاده می شود. برنامه ریزی خطی این ظرفیت را دارد که قیدهای مختلفی در آن اعمال شود. بنابراین می توان سهمیه بندی های بانک مرکزی را به عنوان یک قید به مدل افزود و اقدام به تعیین ترکیب بهینه نمود.

3-    شکل کلی مدل مورد استفاده و نحوه حل آن توضیح داده نشده است.

این مبحث در قسمت روش تجزیه و تحلیل و استدلال به طرح پیشنهادی افزوده شده است.

4-    نرخ بازدهی و ریسک دقیقاً چگونه محاسبه خواهد شد؟

معیار در نظر گرفته شده برای بازدهی در این بررسی، میزان ارزش افزوده بخش های مختلف خواهد بود. از آنجا که ارزش افزوده شامل سود، بهره، اجاره و دستمزد است، با کسر کردن مقادیر بهره، اجاره و دستمزد به میزان سود دست خواهیم یافت وبا محاسبه نسبت این سود به ارزش محصول نهایی، نرخ بازدهی به دست خواهد آمد.

انحراف معیار بازدهی ها هم به عنوان شاخصی برای ریسک در نظر گرفته خواهد شد. در واقع در این بررسی، ریسک به عنوان هرگونه نوسان احتمالی بازدهی اقتصادی در هر بخش درنظر گرفته می شود.

5-    رابطه بین ترکیب بهینه تسهیلات و رویکرد تسهیم سود و زیان مشخص نیست و نیاز به توضیح دارد.

در این بررسی فرض بر این است که سیستم بانکی کشور، با درنظر داشتن لزوم اجرای مفاد قانون عملیات بانکداری بدون ربا و رویکرد تسهیم سود و زیان، بعد از محاسبه ی میزان سود در هرکدام از بخش های خدمات، صنعت و معدن، کشاورزی و مسکن و ساختمان، در راستای حداکثر کردن بازدهی حاصل از اعطای تسهیلات، اقدام به انتخاب ترکیب بهینه از بین پرتفوهای مختلف خواهد کرد. هم چنین می توان بعد از تعیین ترکیب بهینه و مقایسه آن با عملکرد سیستم بانکی، نسبت به صحت ویا عدم صحت فروض قضاوت کرد.

6-     اعتبارات اختصاص یافته در دسترس نیست و آمار مانده اعتبار در دسترس است. چگونه این مشکل حل می شود؟

( متاسفانه برای پاسخ به این سوال به جمله بندی مناسبی نرسیدم، لطفاً راهنمایی بفرمایید)

7-    بحث عقد مشارکت و مشکلات اجرای آن ارتباطی با بخش های دیگر تحقیق نداردو به نظر زائد است.

مطابق قانون بانکداری بدون ربا مصوب سال 1362، سهم سود صاحبان وجوه و سرمایه گذاران باید متناسب با فعالیت های واقعی اقتصادی تعیین شود. با توجه به این رویکرد، اعطای تسهیلات بدون توجه به لزوم مشارکت حقیقی در سود و زیان، منجر به ترکیب غیر کارا در این بخش خواهد شد. بنابراین در این بررسی، با توجه به لزوم توجه به مشارکت حقیقی در راستای تعیین میزان تسهیلات بانکی و عدم مطابقت عملکرد بانک ها با این مهم، ابتدا به بررسی دلایل این مسئله ، چالش ها و موانع تحقق الگوی مشارکت در سود و زیان خواهیم پرداخت.

8-    مقاله ضمیمه؟

:: برچسب‌ها: نرخ" سود" علی "الحساب "متفاوت" تعیین" شده "توسط" بانک" مرکزی " بخش های مختلف چگونه"نظر گرفته" ,
:: بازدید از این مطلب : 2369
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : میثم خسروی
ت : یک شنبه 13 تير 1395
.
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:
موضوعات
نویسندگان
آرشیو مطالب
مطالب تصادفی
مطالب پربازدید
چت باکس
تبادل لینک هوشمند
پشتیبانی